Európai Kutatói Charta és a Kutatók Felvételi Eljárásának Magatartási Kódexe

Tájékoztatás az Európai Kutatói Charta és a Kutatók Felvételi Eljárásának Magatartási Kódexének aláírásáról

Dr. Hudecz Ferenc rektor úr aláírta az Európai Kutatói Chartát és a Kutatók Felvételi Eljárásának Magatartási Kódexét. Ezen két dokumentum egy vonzó, nyitott és fenntartható európai kutatói munkaerőpiac kialakításához kíván hozzájárulni.

A kutatás-fejlesztésben rendelkezésre álló jól képzett humán erőforrás elengedhetetlenül fontos a technológiai fejlődéshez, a tudományos ismeretek haladásához, valamint az európai, így a magyar versenyképesség növeléséhez. Az Európai Tanács által megfogalmazott lisszaboni és barcelonai célok elérése érdekében Európának nemcsak a kutatás-fejlesztésbe, hanem a kutatói humánerőforrásba is növelnie kell befektetéseit.

Az ajánlásban foglaltak hozzájárulnak egy vonzóbb és nyitott kutatói munkaerőpiac kialakításához. A kutatói pályának sokkal vonzóbbá kell válnia ahhoz, hogy minél több fiatal válassza ezt a hivatást. Ehhez azonban elengedhetetlenül szükséges:

• a kutatók karrierkilátásainak javítása, folyamatos szakmai fejlődésük biztosítása,
  • a nemzetközi és interszektorális mobilitás ösztönzése és elismerése a kutatói életpályán történő előrelépéshez,
  • a női kutatók részvételének erősítése azáltal, hogy megteremtik számukra a család és munka összeegyeztetésének lehetőségét,
  • egy egységes értékelési rendszer kialakítása, amely figyelembe veszi a kutatók teljes kutatási tevékenységét és kutatási eredményeit, így pl.: publikációk, szabadalmak számát, a nemzeti és nemzetközi együttműködéseket, tanításukat, mobilitásukat,
  • nyílt, átlátható, hatékony felvételi eljárás kidolgozása.

Az Európai Kutatói Charta és a Kutatók Felvételi Eljárásának Magatartási Kódexe ezen feltételek megteremtéséhez biztosít egységes keretfeltételeket. A dokumentumokban megfogalmazott irányelvek alkalmazása az Európai Unió 7. Kutatási-, technológiafejlesztési és demonstrációs keretprogramjában megjelenő pályázati felhívásoknál is fontos bírálati szempont lesz.
Az ajánlással Egyetemünk vállalja, hogy:
  • karrierfejlesztési stratégiát dolgoz ki a különböző karrierszinten álló kutatók számára,
  • a nemzetközi és/vagy interszektorális mobilitási tapasztalatot teljes mértékben beépíti a karrierfejlesztési stratégiába, illetve elismeri azt a kutatói értékelési rendszerben, valamint a kiválasztási eljárás során,
  • biztosítja a kutatók számára – a kutatási karrierük kezdetén lévő kutatókat is beleértve -, társszerzőként való elismerésüket, illetve azt, hogy témavezetőjüktől függetlenül közzétehessék kutatási eredményeiket,
  • biztosítja, hogy a kutatók felvételére vonatkozó előírások világosan kerülnek meghatározásra és elősegítik azon kutatók felvételét is, akik visszatérnek a kutatói karrierhez; átlátható és korrekt felvételi rendszert dolgoznak ki.

Az Európai Unió tagországai közül eddig összesen 70, kimagasló és nemzetközileg elismert K+F és innovációs tevékenységet folytató intézmény (felsőoktatási intézmények és más kutatóhelyek) vezetői írták alá az Európai Kutatói Chartát és a hozzá kapcsolódó Kutatók Felvételi Eljárásának Magatartási Kódexét, ezzel kifejezve szándékukat és törekvésüket e jelenlegi körülmények megváltoztatására, egy tisztább és átláthatóbb rendszer megvalósítására.

Magyarországról eddig az alábbi intézmények írták alá az Európai Kutatói Chartát és a Kutatók Felvételi Eljárásának Magatartási Kódexét:
  • Debreceni Egyetem
  • Budapesti Kommunikációs Főiskola
  • Semmelweis Egyetem
  • Közlekedéstudományi Intézet Kht.
  • Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Információtársadalom és Trendkutató Központ
  • Szegedi Tudományegyetem
  • Budapesti Műszaki Főiskola
  • Eötvös Loránd Tudományegyetem

Az Európai Kutatói Charta és a Kutatók Felvételi Eljárásának Magatartási Kódexe letölthető itt.

.:   Portálkezelői menü  •   Tartalom módosítása  •  Utolsó módosítás: 2007.06.07.   :.
2017. december