3 ELTE-s nyertes az MTA Lendület pályázatán!

Az idén harmadik alkalommal meghirdetett pályázat eredményeit szerdán ismertették a Magyar Tudományos Akadémián. Pálinkás József elnök hangsúlyozta: az ország jövője szempontjából meghatározó, hogy a legkiválóbb kutatók időben lehetőséghez jussanak.

Az idei pályázatokra a korábbinál kétszer nagyobb összeg, 600 millió forint áll rendelkezésre, ennek köszönhetően az egyetemekre is kiterjesztették az akadémiai kiválósági programot. További újdonság, hogy a kutatók életkoruknak megfelelően két kategóriában pályázhattak, és a nyertesek között az idén első alkalommal három nő is van. A 16 nyertessel együtt immár 28 kiemelkedő tudós - önálló kutatócsoportot alapítva - folytathat nemzetközileg is versenyképes kutatásokat a Lendület-programból elnyert, összesen 1,1 milliárd forintból.

A 3 ELTE-s nyertes:

Ősi Attila paleontológus a Lendület-program révén az iharkúti dinoszaurusz-lelőhely tudományos igényű, következetes feltárását, a gerinces fauna anatómiai, csontszövettani és ősállatföldrajzi vizsgálatát folytatja.

Kovács Mihály biokémikus - aki a DNS-szerkezetátalakító működésében és a genom karbantartásában szerepet játszó motorenzimekkel foglalkozik - a program keretében arra törekszik, hogy feltárja az összefüggést az egyes enzimek haladási sebessége, erőkifejtése, energetikai hatékonysága, illetve a makroszkópikusan megfigyelhető genetikai és evolúciós folyamatok, sajátosságok között.

Derényi Imre fizikus a molekuláris motorfehérjék működését kutatja. E a parányi "gépezetek" felelősek a biológiai mozgások jelentős részéért, a sejteken belüli molekuláris szintű szállítási folyamatoktól kezdve a sejtosztódáson keresztül egészen az izmok összehúzódásáig.

Ezúton is gratulálunk a nyerteseknek!

forrás: hirado.hu

.:   Portálkezelői menü  •   Tartalom módosítása  •  Utolsó módosítás: 2011.05.25.   :.